Rozłącznik to rodzaj połącznika, za pomocą którego można włączać i wyłączać określone prądy robocze, których wartość nie przekracza dziesięciokrotności prądu znamionowego. Rozłączniki są w stanie wyłączyć i włączyć również prąd przeciążeniowy mogący długotrwale przewodzić swój znamionowy prąd cieplny oraz krótkotrwale określone prądy zwarciowe.
Rozłącznik izolacyjny to łącznik elektryczny spełniający jednocześnie dwie funkcje.
Przewodzenia prądu w warunkach znamionowych, podczas przetężenia oraz rozłączania obwodu w warunkach znamionowych i zakłóceniowych,
Izolowanie, czyli spełnienie własności izolacyjnych zapewniających bezpieczną pracę obsługi.
Pamiętać należy że pojęcie widocznej przerwy izolacyjnej funkcjonuje w przypadku urządzeń średniego i wysokiego napięcia, a nie jest wymagane przy urządzeniach niskiego napięcia. Pozycja dźwigni rozłącznika izolacyjnego informuje jednoznacznie o jego załączeniu bądź rozłączeniu, umożliwiając bezpieczną pracę.
Aparat spełniający powyższe wymagania według normy IEC/EN 60947-3 ma naniesioną na obudowę przytoczoną normę oraz oznakowany jest odpowiednim symbolem. Tylko takie kryteria uprawniają producenta do określenia swojego aparatu jako rozłącznik izolacyjny.