Automatyczny przełącznik faz służy do zachowania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego w przypadku zaniku jednej z faz zasilających lub spadku parametrów poniżej normy.
Opis produktu
Do współpracy ze stycznikami.
Bez fazy priorytetowej.
Z regulowanym dolnym i górnym progiem zadziałania.
Automatyczny przełącznik faz służy do zachowania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego w przypadku zaniku jednej z faz zasilających lub spadku parametrów poniżej normy.
Działanie
Przełącznik w bezpośrednim podłączeniu służy do zasilania obwodu jednofazowego, którego obciążenie nie przekracza 16 A. Dla obwodów o obciążeniu powyżej 16 A wykorzystujemy układ przełącznika i trzech styczników o odpowiednio dobranej obciążalności.
Na wejście przełącznika (L1, L2, L3, N) doprowadzone jest napięcie trójfazowe (3×230 V+N). Na wyjście przełącznika (T1, T2, T3) kierowane jest napięcie jednofazowe (230 V AC), tzn. napięcie fazowe jednej z faz. Układ elektroniczny przełącznika kontroluje wartości napięć doprowadzonych faz. Faza o prawidłowych parametrach kierowana jest na wyjście. Kolejność przełączania faz nie jest określona. Na wyjście kierowana jest zawsze faza o najlepszych parametrach. Po spadku wartości parametrów tej fazy, nastąpi przełączenie na kolejną, dobrą fazę. Czas przełączania (pojawienie się napięcia na wyjściu) po zaniku aktualnie załączonej fazy wynosi od 0,5 do 0,8 s (w tym czasie odbiorniki nie są zasilane). Wejście Uk służy do kontroli załączonych napięć. Układ pozwala na załączenie tylko jednej fazy. Zabezpiecza to przed jednoczesnym podaniem napięć dwóch faz na wyjście, co mogło by spowodować zwarcie międzyfazowe. Również w przypadku uszkodzenia stycznika (np. przerwa w obwodzie cewki lub wypalenie styku roboczego) spowoduje przełączenie odbiornika na inną fazę, mimo iż w danej fazie napięcie jest prawidłowe. W przypadku zwarcia na stałe styków stycznika układ nie przełączy na inny stycznik, mimo nieprawidłowego napięcia w tej fazie. Po włączeniu napięcia zasilania (przynajmniej jednej fazy) przez 2 sekundy układ bada prawidłowość przyłączonych napięć i dopiero po tym czasie załączy fazę na wyjście. Przełącznik posiada możliwość ustawienia dolnego (150 V do 210 V) i górnego (230 V do 260 V) progu napięciowego, przy którym nastąpi przełączenie. Do sygnalizacji optycznej służą diody LED: zielona - zasilanie; żółta - załączona faza na wyjściu.
Dane techniczne:
Napięcie zasilania 3×230 V+N
Współpraca z agregatami prądotwórczymi TAK
Histereza 5 V
Błąd pomiaru napięcia ±1%
Próg zadziałania - górny regulowany 230÷260 V
Próg zadziałania - dolny regulowany 150÷210 V
Czas przełączania 0,5÷0,8 s
Maksymalny prąd obciążenia - bezpośrednie podłączenie 16 A
Maksymalny prąd obciążenia - ze stycznikami do obciążalności styków styczników
Przyłącze zaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający 0,5 Nm
Pobór mocy ≤ 1 W
Temperatura pracy -25 ÷ 50 °C
Wymiary 5 modułów (87,5 mm)
Montaż na szynie 35 mm
Stopień ochrony IP20
Drodzy Państwo
Dokładamy wszelkich starań aby nasze opisy produktów w sklepie były jak najbardziej wyczerpujące i zawierały maksimum potrzebnych informacji.
Szczegółowe dane techniczne
Funkcja kontroli nadnapięciowej
Tak
Funkcja kontroli podnapięciowej
Tak
Głębokość
110mm
Kontrola asymetrii faz
Nie
Kontrola kolejności faz
Nie
Kontrola zaniku fazy
Tak
Liczba styków zwiernych
3
Rodzaj napięcia sterowania
AC
Rodzaj połączenia elektrycznego
Połączenie śrubowe
Szerokość
85mm
Wysokość
75mm
Z odłączalnymi zaciskami
Nie
Drodzy Państwo
Dokładamy wszelkich starań aby nasze opisy produktów w sklepie były jak najbardziej wyczerpujące i zawierały maksimum potrzebnych informacji.
Pliki Cookies - Ta witryna korzysta z plików cookies aby zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.